Yunanistan, Makedonya ve Bulgaristan Gezisi

YUNANİSTAN, MAKEDONYA ve BULGARİSTAN GEZİSİ / 16-19.05 2019

KATILIM: İLKOKUL, ORTAOKUL ve LİSE ÖĞRENCİLERİ

 

1. Gün İSTANBUL-SELANİK 628 km     

Akşam saat 21.00'de Okul önünden hareket. Tekirdağ'da mola verip Malkara üzerinden İpsala (Türk) Kipi (Yunan) Sınır Kapılarında gümrük ve pasaport işlemleri sonrası Yunanistan'a giriş yapıyoruz.

2. Gün SELANİK      

Sabah 08:30-09:00 dolaylarında Osmanlı’nın İstanbul'dan sonraki en büyük şehri, adının Büyük İskender’in kız kardeşi, “Thessaloniki”’den geldiği söylenen, Kuzey Yunanistan’ın yönetsel merkezi Yunanistan’ın ikinci büyük kenti Selanik şehir turuna başlıyoruz.Selanik denilince akla ilk gelen isim kesinlikle Mustafa Kemal Atatürk.İlkokul yıllarından beri kitaplarda gördüğümüz mütevazı, cumbalı Atatürk’ün evi Selanik'in en ünlü yapısı ilk durağımız.Günümüzde tarihî bir kule ve müze olarak şehrin deniz kıyısında yer alan Kanuni zamanında yapılmış Selanik'in simgesi olan Beyaz Kule, Selanik’te bugün hala ayakta kalan Osmanlı yapılarının en eskisi sayabileceğimiz şehre hâkim Yedikule Hisarı, son derece hareketli politik yaşamı olan Yunanistan'da yapılan eylemlerin birçoğunun çıkış noktası olan, kentin kalbinin attığı festivaller ve yıllık Noel ve karnaval kutlamaları gibi birçok kültürel etkinlikler için de kullanılan, çevresindeki çok sayıda cafe ve barlar ile de oldukça popüler Aristoteles Meydanı, Selanik’in en çok bilinen ve birçok kişinin buluşma noktası olan Kamara, şehrin tam ortasında Roma, Bizans, Osmanlı ve Helen mimarisinden örnekleri görebileceğiniz aynı zamanda oteller, büyük mağazalar, kiliseler, şapellerin  sıralandığı yol Egnatia cd. göreceğimiz diğer noktalardır.Eskiden Yahudi mezarlığı olarak kullanılan  bugün 95 bin öğrencisi olduğu söylenen Aristotelaus Üniversitesi ,Türklerden kalma  Bey Hamam, Bedesten, Alaca Minare, Hamza Bey Camii Selanik de öne çıkan tarihi miraslardır. Şehrin görece zenginlerinin oturduğu Vasili Sofia caddesinde  görülebilecek Murdoch Villası, Kapancı Köşkü, Casa Bianca, Sebataycılar tarafından yaptırılan ünlü Yeni camii, yaz aylarında sokağa taşmış masaları ve gece kalabalığı ile oldukça neşeli Ladadika eğlence merkezi tavernalar ile çok hoş restoranların olduğu son durağımız ile turumuzu tamamlıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Ve konaklama

3. GÜN SELANİK – ÜSKÜP 175 km

Sabah kahvaltısının ardından  Üsküp’e hareket ediyoruz. Yunan(Evzoni)Makedon(Gevgelija)kara sınır kapısı geçişleri,Gevgelija-Prilep-Vales üzerinden 3-saatilk yolculuk sonrası Arnavutlar ve Müslümanlar, diğer tarafta Ortodoks Hıristiyanların yaşadığı, aynı zamanda tarihi bir Osmanlı kenti olan Makedonya’nın başkenti Üsküp’e varıyoruz.Varışımız ile şehir turumuzu yapıyoruz; şehir merkezinde Osmanlı’ya ait bir çok eser görmek mümkündür.Çarşılar, camiler, hanlar sizi Türkiye’de bir şehirde geziyor gibi hissetmenizi sağlar. Vardar Nehri’nin yanında 18.500 metre kare ile şehrin kalbinin attığı, en önemli yer  Makedonya meydanı, yine Vardar Nehri üzerinde yer alan Sultan I. Murad döneminde yapılan 13 gözlü, eşsiz bir mimari yapı şehirdeki en önemli Osmanlı eseri Taş köprü, Makedonya Meydanı’nda yer alan Büyük İskender Heykeli ve Çeşmesi, Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından yaptırılmış doyumsuz bir Üsküp manzarası seyredebileceğiniz Üsküp Kalesi, Makedonya’nın bağımsızlığının 20. yılı anısına yaptırılmıştır ve mermer oymalar ile Makedonya tarihi anlatan Makedonya Takı, değerli eşyaların, ipek, baharat, mücevher, parfüm gibi şeylerin satıldığı Evliya Çelebi’nin yazdığına göre Şam’daki bedestenden sonra en büyük Bedesten, Osmanlı hanlarından ayakta kalan en büyük ve en güzel üç han Kurşunlu, Sulu Han, Kapan Han, en önemli Osmanlı camilerinden Mustafa Paşa, Murat Paşa, İsa Bey Camii, Davutpaşa ve Çifte hamam, gölleri, tenis kortları, lunaparkı, cafe ve restoranları, hayvanat bahçesi, özellikle yaz aylarında açılan gece kulüpleri ve stadyum ile oldukça renkli Gradski şehir  parkı, Üsküp’te doğup 18 yaşına kadar burada yaşayan Rahibe Teresa’nın evi, çarşılarda belli çalışma saatleri duyurularak adaletli kazanç sağlanmak amacı güden Saat kulesi, Ana kubbedeki İsa freski 70 metre karelik alanı kaplayan Aziz Ohrid Kliment katedrali, Üsküp ve Makedonya ile ilgili tarihi ve kültürel ipuçlarını bulabileceğiniz bugün Ulusal Müze olarak değerlendirilmiş kentin eski tren istasyonu görülecek diğer noktalar arasındadır. Tur sonrası kısa bir serbest zaman veriyoruz alışveriş için en keyifli yer olan Türk Çarşısı’nı önerebiliriz. Tur bitimi otelimize yerleşme, geceleme otelimizde. 

4. GÜN  ÜSKÜP – SOFYA-İSTANBUL 775 km           

Sabah kahvaltısının ardından Bulgaristan-Sofya’ya hareket. Gümrük geçişleri sonrası Bulgaristan’ın başkenti ve ekonominin kalbi Sofya’ya varış.Şehir turunda duvarları süslemeli, muhteşem kubbeli kentin sembollerinden Sveta Nedelya Katedrali, kentte bulunan görkemli Neo-Barok yapıların bulunduğu Vasil Levski Bulvarı , seramik mozaiklerle süslenmiş, renkli cepheleriyle dikkat çeken Eski Osmanlı hamamlarından birinin yanında yer alan Tsentralnata Banya (Merkez Hamamları), Güney Doğu Avrupa'nın en büyük kongre, konferans ve toplantı salonu Ulusal Kültür Sarayı, ülkenin en eski ve en önemli tiyatrosu Ivanov Vazov Ulusal Tiyatrosu, 1892 yılında inşa edilmiş Ulusal Opera ve Bale Evi, dinlenmek için mükemmel yerlerden, Borissova Gradina Parkı’ Zaimov Parkı, Yuzhen (Güney) Parkı ve Patilantsi Tema Parkı , çeşit çeşit mağaza ve dükkanın yer aldığı; Vitosha Bulvarı ziyareti.sonrası Türk Free Shop’unda  alış veriş imkanı sonrası Türkiye’ye giriş. Edirne üzerinden İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

  • Lüks otobüslerle gidiş dönüş ulaşım (Mercedes Tourismo)
  • Selanik’te 1 gece 4* Capsis Hotel vb, Üsküp’te 4* Hotel veya bezeri kategori otellerde oda + kahvaltı konaklama (Açık büfe kahvaltı)
  • Kavala, Selanik. Üsküp, Sofya, şehir gezileri (panoramik olarak)
  • Türkçe Tur Liderliği hizmetleri
  • Gidiş günü sabahı lunch box                                                                                                                                                         
  • Otel konaklama vergileri
  • Life Turizm Tecrübesi ve Güvencesi

Yol boyunca otobüs içi içecek ikramları Zorunlu seyahat sigortası (Mesleki sorumluluk sigortasıdır.)

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

  • Vize ücreti ve servis bedeli (120 €)
  • Her türlü kişisel harcamalar ve otel ekstraları
  • Yurt dışı çıkış harcı bedeli (15 TL)

YUNANİSTAN, MAKEDONYA ve BULGARİSTAN GEZİSİ ÜCRETİ

İKİ KİŞİLİK ODA DA KİŞİ BAŞI 265 €

 


» Eklenme Tarihi : 16 Mayıs 2019, Perşembe 00:0016 Mayıs 2019, Perşembe 00:00
» Düzenlenme Tarihi : 11 Nisan 2019, Perşembe 00:0011 Nisan 2019, Perşembe 00:00
» Okunma Sayısı : 137 defa okunmuş

Yorum Yazın

Yorumlar

• Bu içeriğimize ait yorum mevcut değil. İlk yorumu yazan siz olun! •