YKS Hakkında Bilmek İstedikleriniz

YKS hakkında her şey!
Öğrencilerimizin gireceği sınavın ismi Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavı (YKS)’dır. Sınav, TYT (temel yeterlilik sınavı) ve AYT (alan yeterlilik sınavı) olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecektir. Sınav başvuruları, 1-21 Mart 2018 tarihlerinde alınacaktır. Sınav tarihleri ise 23-24 Haziran 2018’dir. Sınav sonuçları ise 31 Temmuz tarihinde açıklanacaktır.

YKS nedir?
Aday öğrenciler iki ayrı oturuma katılacaklardır. İlk oturum sınavının adı TYT, ikinci oturum sınavının adı ise AYT’dir. Birinci oturum sınavında temel yeterlilik esas alınacaktır. Birinci oturum sınavı 23 Haziran Cumartesi günü sabah, ikinci oturum sınavı ise 24 Haziran Pazar günü sabah yapılacaktır. Yabancı Dil sınavından sınava girecek öğrenciler ise yine 24 Haziran Pazar günü öğleden sonra sınava gireceklerdir.

TYT : 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri, 20 Sosyal Bilimler olmak üzere, toplam 120 sorudan oluşmaktadır.

AYT : 40 Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1, 40 Matematik, 40 Sosyal Bilimler-2, 40 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 160 sorudan oluşmaktadır.

Yabancı Dil Sınavı : Toplam 80 sorudan oluşmaktadır.

Sınav süreleri

TYT 120 Soru 135 Dakikadır
AYT 160 Soru 180 Dakikadır
YDS 80 Soru 120 Dakikadır

Puan türleri nasıl oldu?
Önce ki sistemde, 6 farklı puan türü vardı. Yeni sistemde bu puan türü, her aday için tek puan türüne düşürüldü.

Baraj puanları nedir?
Öğrencilerin, meslek yüksek okullarına yerleşebilmeleri için TYT sınavından 150 puan almaları gerekmektedir. Lisans programlarına yerleşebilmeleri için ise TYT’den 150 puanı almak koşuluyla, AYT sınavından alacağı puanla birlikte, Sayısal, Eşit ağırlık, Sözel ve Dil puan türlerinin en az birinden 180 puan almaları şarttır.

Alanlara göre ayrılmış gerekli baraj puanları nedir?
Sözel Puanı:
[Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 Testi (%50) + Sosyal Bilimler-2 Testi (%50)) %60]

Eşit Ağırlık Puanı: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal Bilimler-1 Testi (%50) + Matematik Testi (%50)) %60]

Sayısal Puanı: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Matematik Testi (%50) + Fen Bilimleri Testi (%50)) %60]

Dil Puan Türü: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [Yabancı Dil Testi %60]

Testlerin ağırlığı nasıl olacaktır?

TYT Türkçe % 30
Fen Bilimleri % 17
Matematik % 30
Sosyal Bilimler % 17

    

Sözel Puan Türü
AYT Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 % 30
Sosyal Bilimler-2 % 30
Toplam % 60

 

Sayısal Puan Türü
AYT Matematik % 30
Fen Bilimleri % 30
Toplam % 60

      

Eşit Ağırlık Puan Türü
AYT Matematik % 30

Türk Dili ve Edebiyatı-

Sosyal Bilimler-1

% 30
Toplam % 60

 

Yabancı Dil Puan Türü
AYT Yabancı Dil Testi % 60

Orta öğretim başarı puanı (OBP)
Orta Öğretim Başarı Puanında herhangi bir değişiklik yoktur. Katkı oranı geçen seneki yıllarla aynıdır.

TYT puanında 200 puan geçerliliği nedir?
Öğrenciler, TYT sınavından 200 ve üzeri puan aldıkları taktirde, bu puanı isterlerse bir sonraki yıl da kullanabilecekler. Konuyla alakalı herhangi bir haksızlığın ortaya çıkmaması için aldıkları puan, takip eden yılda ki başarı sıralamasının karşılığına dönüştürülecektir.

Bazı bölümlerin başarı sıralaması şartı
Tıp, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık ve Öğretmenlik bölümlerine getirilen baraj puanlarında herhangi bir değişiklik yoktur. YKS sisteminde de bu şart devam edecektir.

Tıp 40 Bin
Hukuk 150 Bin
Öğretmenlik 240 Bin
Mimarlık 200 Bin
Mühendislik 240 Bin (Orman, ziraat ve su ürenleri hariç)

Tercih sistemi
Nasıl Tercih Yaparız?

Meslek seçimi ve tercih yapılırken unutmamamız gereken en mühim konu, seçtiğimiz mesleğin hayatımızın geri kalan kısmının büyük bir bölümünü oluşturacağıdır. Öncelikle yapmamız gereken, bize en uygun mesleği seçebilmemizdir. Üniversite ve şehir seçimleri sonra ki aşamada düşünülmesi gerekenlerdir.

Tercih yapmadan önce, tercih edeceğimiz üniversitelerin şartlarını mutlaka okumalıyız. Çünkü koşullara uymuyorsak kayıt olma hakkımız da olmayacaktır. Örnek vermek gerekirse eğer seçmeyi planladığımız bölümü İngilizce okumak istemiyorsak fakat ön koşulunu okumadan o bölümü tercih edip kazandıysak bu bölümü İngilizce okumak zorunda kalabiliriz. Seçmek istediğimiz mesleklerin uzmanlarından bilgi almalıyız. O bölümü okuyup bitirdikten sonra hangi iş alanlarında, nasıl şartlarda çalışıldığına dair fikirler almalıyız. Aksi takdirde istemediğimiz bir bölümü kazanmış olmamızın bize bir faydası olmayacaktır.

Toplamda 24 tercih hakkımız vardır. Tercih yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta başarı sıralamamızdır. Çünkü aldığımız puanla değil, o puanın tekabül ettiği başarı sıralaması ile istediğimiz bölüm veya üniversiteye yerleşiyoruz. İlk 4 veya 5 tercihimize gelme ihtimali zor olan çok istediğimiz bölüm ve ya üniversiteleri yazmalıyız. 15 ve ya 16. tercihimize ise sıralamamızın 7-8 bin aşağısında ya da yukarısında olan yerleri yazarak doldurmalıyız. Açıkta kalmamak için de son 3 ya da 4 tercihimizi kesinlikle yerleşebileceğimiz, sıralaması bizim sıralamamızdan düşük olan ancak geldiği takdirde de severek okuyacağımız bölümlerle doldurmalıyız.

Tercih listeni çevrene danış ama son kararı sen ver!
Tercih yaparken çevremizde bizi tanıyan insanların ne düşündükleri de çok önemlidir. Çevremizdekilerin önerilerini dikkate almalı fakat yine de son kararı bizler vermeliyiz. Kararımızın olumlu ya da olumsuz sonuçlarıyla sadece biz yüzleşeceğiz. Bu kararın sorumluluğu iyisi ve kötüsüyle tamamen bize ait olmalıdır.

İkinci defa hazırlanma
Hiç tercih yapmadık ya da tercih yaptık fakat yerleşemedik. Tekrar hazırlanmak ister miyiz? Birçoğumuza tekrar hazırlanmak düşüncesi çok zor geliyor olabilir. Ancak istemediğimiz bir bölümü okumak tekrar hazırlanmaktan daha zordur. Evet, belki çok stresli bir süreç gibi gelecektir ama ikinci kez hazırlanan birçok öğrenci sıralamasını yükseltmiştir. Çünkü aynı zamanda gitmek zorunda olduğumuz bir okul yok. Konulara tekrar hazırlanabilmemiz için bol vaktimiz var.

Sınav sonuçlarımızı elimize aldık.. Aklımızda bir sürü cevapsız soru…

Puanlar düşecek mi? Artacak mı?
Üniversite ve bölüm puanları, kontenjanlarla ters orantılıdır. Yani kontenjan arttıkça puanlar düşecek demektir. Üniversite sınavına giren öğrenci sayısı ne kadar fazla olursa, kontenjan artış oranı da o kadar yüksek olur. Diyelim ki bu yıl geçen yıla oranla kontenjanlar %10 oranında artış gösterdi. Bu demek oluyor ki geçen yıl 1000. kişinin girdiği bölüme, artık 1100. kişi girebilecek.

Yerleştirmeler nasıl gerçekleşecek?

Öncelikle her birimiz Türkiye sıralamasına göre sıralanıyoruz. Sözel, Eşit ağırlık, Sayısal ve Dil Puan türlerinin hangisinden tercih yapmak istiyorsak, o puan türünden tercih yapıp, tercih sıralamamızda ilk olarak yerleştiğimiz bölüm hangisi ise o bölüme yerleştiriliyoruz.

Tercih ettiğim bölümlerden birini kazandım ama kayıt yaptırmak istemiyorum. Gelecek sene puanım düşer mi?
Kontenjanlı bir bölüme yerleştiğimiz takdirde kesin kayıt yaptırsak da yaptırmasak da puanımız düşecektir.

Bu Sayfa Hakkında Görüş Bildirmek İster Misiniz?