Çocuklara Grip Aşısı Yapılmalı mı?

Hem okulların açılması hem de mevsimsel değişikliklerin yaşanması nedeniyle sonbahar aslında hastalıklara kapı aralayan bir mevsim olma özelliği taşıyor. Yaz aylarında sıklığı artan ishal enfeksiyonlarını geride bırakmak üzereyken, kapıda influenza sezonununolması özellikle anne babaları tedirgin ediyor.

Her sene, bir önceki senenin influenza ailelerine göre hazırlanan grip aşıları sonbaharın kapımızı çalması nedeniyle tekrar gündeme geldi. İnfluenza enfeksiyonu, burun akıntısı, öksürük, ateş, boğazda yanma hissi, halsizlik ve eklem ağrıları ile giden tipik bir gribal enfeksiyon tablosu. Dünya sağlık örgütü tarafından özellikle risk altındaki gruplarda grip aşısı uygulaması öneriliyor. Bu risk grupları, kronik akciğer hastalıkları olan kişiler, hamileler, obezite sorunu olanlar, sigara kullananlar ve sağlık çalışanları…

Aşı, 6 ay- 3 yaş arası çocuklarda, ilk kez yapılıyorsa 1 ay ara ile 2 kez yarım doz olarak uygulanması gerekiyor. Yine bu yaş grubundaki çocuklara, daha önce grip aşısı ile aşılanmış ise 1 kez yarım doz yapılıyor. 3-8 yaş arası çocuklarda ilk kez yapılıyorsa, 1 ay ara ile 2 kez tam doz uygulanıyor. Bu çocuklar, daha önce grip aşısı ile aşılanmış ise 1 kez tam doz olarak aşılanıyor. 9 yaş üstü çocuklara, her yıl tek doz grip aşısı uygulanıyor. Uzmanlar bağışıklık sorunları olan çocuklar içinde mutlaka aşı uygulaması yapılması gerektiğini belirtiyor.

Grip aşısı dışında, el yıkamayı ihmal etmeme, dengeli ve sağlıklı beslenme, sık sık ortamı havalandırma ve kalabalık ortamlara girmekten kaçınma en önemli korunma şekillerimiz olmalı. Çocuklarımızı ortak kullanım alanlarından uzak tutmak, maske takma alışkanlığını geliştirmelerini sağlamak en önemli görevimiz.


» Eklenme Tarihi : 23 Eylül 2020, Çarşamba 00:00
» Okunma Sayısı : 616 defa okunmuş

Yorum Yazın

Yorumlar

• Bu içeriğimize ait yorum mevcut değil. İlk yorumu yazan siz olun! •