BİLSEM Hakkında Merak Ettikleriniz

BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezleri) nedir?

Bilim ve Sanat Merkezleri, okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel yetenekli öğrencilerin (resim, müzik ve genel zihinsel yetenek) örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan bağımsız özel eğitim kurumlarıdır.

BİLSEM öğrencinin okulunu ve eğitimini etkiler mi?

BİLSEM eğitimleri öğrencinin okul saatleri dışında gerçekleşmektedir.

BİLSEM’ler nerelerdedir?

Farklılaştırılmış bir eğitim programı sunan bilim ve sanat merkezleri, 80 ilde 106 BİLSEM ile hizmet vermektedir.

İstanbul’da; Bahçelievler, Beşiktaş ve Ataşehir dedir. Sayıları sürekli artmaktadır.

BİLSEM’e nasıl girilir?

Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçimi, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen sınıf seviyesine ve uygulama takvimine göre yapılmaktadır. Belirlenen grup tarama ve bireysel değerlendirme sınavlarında barajı geçen öğrenciler BİLSEM’e kayıt hakkı kazanırlar.

BİLSEM sınavlarına her öğrenci girebilir mi?

2017-2018 eğitim öğretim yılında Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçme işlemi 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde yapılacaktır.

Çocuğumun BİLSEM sınavlarına katılımını nasıl sağlarım?

BİLSEM kılavuzu okullara gönderilir gönderilmez aileler, okul yönetimince bilgilendirilir. Potansiyeli bulunan öğrencilerin aileleri okula sınava aday gösterilmesi için talepte bulunabilirler.

BİLSEM sınavına başvuru süreci nasıldır?

Resim, müzik ve genel zihinsel yetenek alanlarında akranlarından ileri düzeyde farklılık gösterdiği düşünülen öğrencilerin, sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmesiyle bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçim süreci başlayacaktır.

BİLSEM sınavı ücretli midir?

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu başvuru ücretleri yine müdürlük tarafından belirlenen bankalara veliler tarafından yatırılır.

BİLSEM sınav aşamaları nelerdir?

Sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre bilim ve sanat merkezlerine aday gösterilen öğrencilerin seçimi 3 aşamada gerçekleşmektedir:

  1. Gözlem formlarının yetenek alanlarına göre doldurulması,
  2. Grup tarama uygulaması,
  3. Bireysel değerlendirme aşaması.

Öğretmenler öğrencileri sınava nasıl aday gösterecekler?

Öğretmenler, e-okul sistemi üzerinden resim yetenek, müzik yetenek, genel zihinsel yetenek alanlarından en fazla ikisi için gözlem formu dolduracaklardır.

Gözlem formunda ne tip bilgiler alınıyor?

Gözlem formlarında her yetenek alanı için ortak soruların yanında, öğrencinin aday gösterildiği yetenek alanındaki becerisini ölçen sorular bulunmaktadır.

Hâlihazırda BİLSEM’e devam eden öğrenci sınava tekrar aday gösterilebilir mi?

Evet. Öğrenci bir önceki eğitim öğretim yılında bir yetenek alanından BİLSEM’e kayıt hakkı kazanmış ise bu yıl da başka bir yetenek alanından aday gösterilebilir.

“Grup Tarama Sınavı “ ne türde olacaktır?

2016-2017 eğitim öğretim yılında Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçme işlemi 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde tablet bilgisayarla grup tarama uygulaması şeklinde yapılacaktır.

Sınav hangi bölümlerden oluşmaktadır?

Tablet bilgisayar üzerinden yapılacak grup tarama uygulamasında tüm yetenek alanları için ortak sorular sorulmaktadır.

Grup Tarama sınavları öğrencinin kendi okulda mı olacak?

Hayır. Tablet bilgisayarla yapılacak grup tarama uygulaması il tanılama sınav komisyonu tarafından belirlenen merkezlerde yapılacaktır.

Öğrencinin sınava gireceği merkezi nasıl öğreneceğiz?

Grup tarama uygulamasına girecek öğrencilerin sınav giriş belgeleri e-okul sistemi üzerinden yayımlanacaktır. Uygulama giriş belgeleri öğrenci velilerine imza karşılığında verilerek veliler bilgilendirilecektir.

Grup Tarama sınavının sonuçlarını nasıl öğreneceğiz?

1, 2, ve 3. sınıflar grup tarama uygulama sonuçları, öğrenci kimlik numarası ile birlikte http://www.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilecektir.

Öğrencilerin sınav puanları nasıl hesaplanacak?

Grup tarama uygulamasında sınıf düzeylerine uygun sorulacak sorularda öğrencilerin puanları doğru verdikleri cevaplar üzerinden hesaplanacaktır.

Sınavda doğrular yanlışları götürecek mi?

Hayır. Yanlış cevaplar doğru cevaplara etki etmeyecektir.

Sınav değerlendirmesi kaç puan üzerinden yapılıyor?

Grup tarama uygulaması tüm Türkiye’de tamamlandıktan sonra yetenek alanları bazında sonuçlara göre ülke ortalaması belirlenecek ve baraj bu ortalama puan olacaktır.

Çocuğun grup tarama sınavında barajı geçti, peki süreç nasıl devam edecek?

Grup tarama uygulamasında Genel Müdürlük tarafından yetenek alanlarına göre (genel zihinsel, resim ve müzik) belirlenen barajı geçen öğrenciler yine yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınacaktır.

Çocuğun grup tarama sınavında barajı geçemedi, şimdi ne olacak?

Grup tarama uygulamasında belirlenen barajı geçemeyen öğrenciler için süreç burada noktalanmaktadır.

Bireysel Değerlendirme nedir, nasıl uygulanmaktadır?

Bireysel değerlendirmeler genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında ayrı ayrı yapılmaktadır. Bireysel değerlendirme aşamasında Genel Müdürlük tarafından belirlenen barajı geçen öğrenciler bilim ve sanat merkezine yerleşmeye hak kazanacaktır.

Bireysel değerlendirme nerede yapılacaktır?

Genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında bireysel değerlendirmeye alınacak öğrencilerin randevu bilgileri e-okul sisteminde yayınlanacak ve öğrenci velisine okul müdürlüğü tarafından bildirilecektir.

Genel Yetenek alanı bireysel değerlendirmeleri nasıl yapılacaktır?

Genel zihinsel yetenek alanında yapılacak değerlendirmeler, öncelikle rehberlik ve araştırma merkezlerinde; bu merkezlerin uygun olmaması durumunda ise bilim ve sanat merkezlerinde yapılacaktır.

Genel Yetenek alanı bireysel değerlendirme sonuçları ne zaman ve nerede açıklanacaktır?

Genel zihinsel yetenek alanında yapılacak bireysel değerlendirme sonuçları değerlendirmeyi yapan uzman tarafından RAM Modülü üzerinden aynı gün içinde sisteme girilecektir.

Resim Yetenek alanı bireysel değerlendirmeleri nasıl yapılacaktır?

Görsel sanatlar yetenek/beceri değerlendirme komisyonu, resim yetenek alanında aday gösterilen öğrencilerin bireysel incelemelerini Genel Müdürlük tarafından belirlenen ölçütler doğrultusunda yapacaktır. 

Resim Yetenek alanı bireysel değerlendirme sonuçları ne zaman ve nerede açıklanacaktır? 

Resim yetenek alanında yapılacak değerlendirme sonuçları görsel sanatlar yetenek/beceri komisyonu tarafından bilsem.meb.gov.tr adresine girilecektir.

Müzik Yetenek alanı bireysel değerlendirmeleri nasıl yapılacaktır?

Müzik yetenek/beceri değerlendirme komisyonu, müzik yetenek alanında aday gösterilen öğrencilerin bireysel incelemelerini Genel Müdürlük tarafından belirlenen ölçütler doğrultusunda yapacaktır.

Müzik Yetenek alanı bireysel değerlendirme sonuçları ne zaman ve nerede açıklanacaktır?

Müzik yetenek alanında yapılacak değerlendirme sonuçları müzik yetenek/beceri değerlendirme komisyonu tarafından aynı gün içinde bilsem.meb.gov.tr adresine girilecektir.

Bireysel Değerlendirme sonuçları ne zaman/nasıl açıklanacaktır?

Bireysel değerlendirmeler tüm Türkiye’de tamamlandıktan sonra bilim ve sanat merkezlerine yerleştirme sonuçları Temmuz 2018 de http://www.meb.gov.tr adresinden açıklanacaktır.

BİLSEM kayıtları ne zaman yapılacaktır? 

Bilim ve sanat merkezlerine yerleşmeye hak kazanan öğrenciler Eylül 2018’de bilim ve sanat merkezine kayıtlarını yaptıracaklardır.

Bu Sayfa Hakkında Görüş Bildirmek İster Misiniz?