DEHB Hakkında Bİlmek İstedikleriniz

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)  Nedir?

Erken çocukluk yıllarında başlayan bir bozukluktur. DEHB bulunan çocukların dikkat süreleri akranlarından çok daha kısadır. Planlı çalışamazlar, sorumluluktan kaçınma gibi davranışlar sergilerler. Tehlikeyi kestiremezler ve çok zaman küçük kazalara maruz kalırlar.

DEHB Evde Belirtileri Nelerdir?

Yaşıtlarına oranla fazlaca hareketlidirler. Oyuncaklarıyla çok kısa oynarlar ve sıkılırlar. Ödev yaparken, türlü bahanelerle sıkça molaya ihtiyaç duyarlar. Uzun süre aynı yerde oturamazlar; yemeği masada yiyemez, sürekli gezinmek isterler. Dikkatsiz olmalarından dolayı, bir şeyleri kırıp dökebilir, kendilerini yaralayabilirler. Sadece ilgilerini çok fazla çeken heyecanlı şeylere verebilir, bunlara konsantre olabilirler. Aileler, bu nedenle isterse yapar düşüncesine kapılırlar.

DEHB Okulda Belirtileri Nelerdir?

Sınıfta hem öğretmeni duyarlar, hem caddedeki arabayı, hem de yandaki sandalyenin gıcırtısını. Aynı şekilde, hem ders anlatan öğretmeni görür, hem tahtadaki resimleri, hem de yanındaki arkadaşının kazağındaki çizgileri. Odaklanmakta o denli zorlanırlar ki, büsbütün vazgeçerler. Dürtüsellikleri nedeniyle okulda sırasını beklemekte güçlük çeker. Çok konuşması nedeniyle çağrışımlarında kopukluk olabilir. Konuşan kişiyi uzun süre dinleyemez, karşıdaki kişi konuşurken araya girmeyi severler.

DEHB Tanısı Nasıl Konulur?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun varlığından söz edebilmek için belirtilerin yedi yaştan önce başlaması, sadece evde değil, okulda da aynı hareketliliğin devam etmesi  ve bu belirtilerin hayatını etkileyecek şekilde devamlı olması gerekmektedir. Okul çağı öncesinde tanı koymak güçtür çünkü yaşıtları gereği, o dönemde hareketli olmaları doğaldır. Davranışlar; yaş ilerledikçe değişkenlik gösterir. Bu nedenle tanı koymak için okul, sınıf kurallarına uyumu gözlemlenmelidir. Aile ve öğretmen iş birliği önemlidir. Aile, öğretmenden aldığı geri bildirimlerle uzamana gittiğinde, daha fazla çocuğa yönelik çalışma planı yapılacaktır. Gözlemler, yapılan psikometrik testler ve öğretmenden alınan bilgilerle tanıya ulaşılır.

Tedavi Süreci Nasıldır?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunda ilaç tedavisi son derece etkilidir. Uyarıcı ilaç sayesinde, dikkatsizlik, dürtüsellik ve aşırı hareketlilik üzerinde önemli derecede azalma görülür. Uzman tarafından aileye DEHB hakkında psikoeğitim verilmesi de gerekmektedir. Bu sayede aile, çocuklarına doğru yaklaşımda bulunabileceklerdir. DEHB olan çocukların az fakat net sınırlara ihtiyaçları vardır. Çocukların, hem  enerjilerini  boşaltıcı hem de keyif aldıkları, ilgilerini çeken etkinliklerde bulunmaları gerekmektedir. Öğretmen, okul ve sınıf içerisinde yaptığı gözlemleriyle, öğrencinin başarılı olduğu alanları bularak onu desteklemelidir. Motive olan çocuğun ilgisi artacak, bu durum planlı çalışmasına da yardımcı olacaktır.

DEHB İlaç Tedavisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

İlaç kullanımlarında, her ilaçta olduğu gibi bazı yan etkiler görülebilir. Fakat doktor kontrolünde devam ettiği sürece, bu yan etkileri minimum değerlerde kalması sağlanabilir. En çok görülen yan etkileri: Azalan iştah/kilo kaybı, uyku problemleri, baş ağrısı, gerginlik, sosyal gerileme, mide ağrıları, mide ekşimesi, baş ağrısı, yorgunluk, uyku hali ve diğer belirtilere sebep olabilir. 

Tedavi Edilmeyen Çocukları Bekleyen Riskler Nelerdir?    DEHB’li çocuklar orta ya da üst seviyede bir zekaya sahip olsalar bile, eğitimlerine yeterince odaklanamadıkları için, okul hayatlarında başarısızlık yaşayacaklardır. Tedavi edilmeyen çocuklarda depresyon, kaygı bozukluğu, tik bozuklukları ya da davranış bozuklukları oluşabilir. Hareketli ve dürtüsel davrandıkları için, çevresindeki insanlar tarafından eleştriye çokça maruz kalırlar. Bu durum, onlarda özgüven azalmasına neden olur. Dürtüsel davrandıklarından dolayı, antisosyal davranışlar geliştirebilirler. Araştırmalar bu çocukların ergenlik döneminde alkol ve madde kullanımına daha yatkın olduklarını saptamıştır. Bu durum gelecek yaşamları açısından önemli risk oluşturur. Tüm bu nedenlerle, erken tanı konulması ve etkili bir tedaviye zamanında başlanması son derece önemlidir.

Bu Sayfa Hakkında Görüş Bildirmek İster Misiniz?