Sınav Kaygısı Yaşayan Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalıdır

SINAV KAYGISI NEDİR?

Bireyin sınav sonucunda kötü not alacağını düşünerek akademik başarısını tamamen yok sayıp, bunun karşısında gerçek performansını gösterememesi durumuna sınav kaygısı denir. Sınav kaygısı öğrenilen bilginin verimliliğini düşürür ve doğru sonucu erteler. Ancak bilinmesi gereken en önemli şey minimum derecede kaygının sınav süresine olumlu ve faydalı etki sağladığıdır. Çünkü ortalama bir kaygı çalışma şekli belirler, disiplin mekanizması oluşturur. Buna kısaca iyi huylu kaygı da denebilir. Kişiler arası pozitif rekabeti de tetikler. Eğer verimi azaltıyor ve iyi hissettirmiyorsa bu kötü huylu kaygıdır.

SINAV KAYGISI NEDENLERİ NELERDİR?

• Sürekli başarılı olma isteği, kazanma hırsı

• Geçmişteki başarısız deneyimler

• Kıyas, başkalarıyla karşılaştırma

• Olumsuz bildirimler (yapamam, kazanamam, ben yetersizim vb.)

SINAV KAYGISI BELİRTİLERİ NELERDİR?

• Mide bulantısı

• Terleme

• Uykusuzluk

• Halsizlik

• Baş dönmesi

• Umutsuzluk

• Kaçma, kaçınma

• Derste uzun süre kalamama, odaklanmama

• Zamanı etkin kullanamama

SINAV KAYGISI İLE BAŞ ETME YOLLARI NELERDİR?

 1. Sınava değil sürece odaklanmak: Sınav ve sonuçlarını düşünmek zihinsel enerjinizi ve zamanınızı boşa harcamaya neden olur. Günlük çalışma planları yapmak etkili olacaktır. Sistem oluşturma her zaman olumlu yansır.
 2. Olumsuz düşüncelerden uzak durmak: Kişinin kendisine söyledikleri hayatını şekillendirir. Olumsuz ifadeleri duydukça ya da kendisine söyledikçe bunlara inanır. İfadeleri yumuşatmak, bunları olumlu ile değiştirmek kaygıyı azaltır.
 3. Plan yapmak: Kişinin kendi dünyasındaki disiplin merkezini en iyi o bilir. Kuralları belirlememek ve plan yapmak başarıya giden yolda gereklidir, faydalıdır.
 4. Motive edici unsurları hayatınıza dahil etmek: 7 gün boyunca sadece ders çalışmak ve kişinin kendisini ona odaklaması verimi düşürür hatta başarıyı da olumsuz etkiler. Dinlenerek ve haftada 1 gün keyif aldığını şeylere vakit ayırarak öğrenci kendisini mutlaka motive etmelidir.
 5. Nefes egzersizleri ile gevşemek: Sınav kaygısı bedensel anlamda da gerginlik hissettirir. Nefes egzersizleri ve doğru nefes alma teknikleri bireyi daha rahat hissettireceğinden heyecanını kontrol eder ve kaygıyı azaltır.

 AİLENİN BU DÖNEMDE ÇOCUKLARA KARŞI YAKLAŞIMLARI NASIL OLMALIDIR? 

 1. Motive edin: Kullandığınız ifadelerin dış motivasyon sağlayan bir kalkan olduğunu düşünün. Çocuklarınızın bunları duymasını sağlayın; “Her kararında yanındayım”, “Seni her koşulda seviyoruz”, “Elinden gelenin en iyisi yapacağına inanıyoruz”, “Şu anda kendini böyle hissetmen çok doğal” gibi cümleler kullanarak yanında olun.
 2. Eleştirmeyin: Eleştirilerinizde yıkıcı olmaktan çok yapıcı olmaya çalışın. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın. Onu ancak yine kendisi ile yani önceki davranış biçimleri ve tutumları ile karşılaştırabilirsiniz.
 3. Şart ve koşuldan uzak durun: Sınav sonucunu bir ödüle ya da bir cezaya bağlamayın. Aynı şekilde ders çalışma ve test çözmesini de şarta bağlamayın. Ders çalışmanın alışkanlık ve hedeflerine ulaşması için bir ihtiyaç olduğunu hatırlatın.
 4. Baskı yapmayın: Ders çalışması konusunda ısrarcı olmayın. Uyarıcı olun. Israrcı tutumlar olumsuz tepki ve sonuçlara neden olur. Evde çocuğunuza özel, ders çalışmaya uygun bir çalışma ortamı hazırlamalısınız. Dikkat dağınıklığını engelleyecek önlemlerin alınmasında ona yardımcı olmalısınız.
 5. Mesleki yönlendirme yapmayın: Popülerliği ya da yaygınlığı yüksek meslekler daha caziptir ancak çocuğunuzun hedef ve yetenekleriyle bağdaşmıyorsa yanlış bir yönlendirme olur. Eğer o noktada verimli olmazsa kendini yeteneksiz ve yetersiz hisseder bu da onun gerçek verim noktasına ulaşmasını engeller.
 6. Kıyaslamayın: Her birisinin birbirinden farklı, değerli çocuklar olduğunu unutmayın. Kıyas sınav kaygısını ciddi anlamda etkileyen olumsuz bir davranıştır. Unutmayın her çocuk özeldir, biriciktir tektir.

Sınava hazırlanma döneminde her zorluğu birlikte aşacağınıza ve bunun bir geçiş dönemi olduğuna aile olarak ikna olun. Çocuklar bilmedikleri konulardan değerlendirilmezler. İstedikleri başarıyı elde etmek için kendi yeteneklerine hitap eden derslere odaklanırlar. Bunun sonucunda; her çocuk eşit başarı getirmez ancak her aile çocuğu mutlu ve sağlıklı yaşamasını ister. Yapılacak en iyi şey sevginizi sonsuz değerle onlara aktarmanız, hep yanında olduğunuzu ona hissettirmenizdir. Böylece her şey çok daha kolay ve rahat çözülecektir.

Bu Sayfa Hakkında Görüş Bildirmek İster Misiniz?