Sizi Aramamızı İster misiniz?

  Sizi Aramamızı İster misiniz?

  Kariyer Planlaması Yaparken Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru!

  Hedef belirleyebilme her yaştan birey için oldukça önemlidir. Nitelikli bir kariyer planlaması yapabilmeniz için öncelikle kendinizi tanımanız, alternatif meslekleri araştırmanız ve sizi en çok tatmin eden seçeneklerden kısa liste oluşturmanız; en sonunda da nihai kararınızı vermeniz gerekmektedir. Uzun ve kısa süreli amaçları belirlemek, bu kararları gerçekleştirmede kullanılabilecek iyi yollardan biridir.

  Bireysel Değerlendirme

  Kariyer planlamasının en önemli noktası bireyin hedefleri doğrultusunda kendini konumlandırma ve değerlendirme sürecine başlamasıdır. Bu konuda bireyin öz eleştiri sürecine başlayıp, genel bir değerlendirme sonucunda gerekirse gelişim düzeyine yatırım yapabilmesi gerekir.

  Zayıf ve Güçlü Yönlerin Farkına Varma

  Bu aşamada bireyin kendi öz eleştirisini yapabilmesi ve eleştiriye açık olması gerekir. Kariyer açısından kendinde gözlemlediği olumlu ve olumsuz noktaları belirleyip, bu konuda harekete geçmesi önemlidir.

  Doğru Seçim Yapmak İçin Kendinize Şu Soruları Sorun

  • Hangi alanlara ilgim ve yeteneğim var?
  • Yeteneklerimi hangi alanlarda kullanabilirim?
  • Seçeceğim mesleğin avantajları ve dezavantajları nelerdir?
  • Çalışma şartları kişiliğime uyar mı?
  • Bu mesleğe günümüzde ne kadar ihtiyaç var?

  Meslek seçimi nedir kısaca göz attığımızda aslında Edison’ın bir sözünün ne kadar doğru olduğuna bir kez daha şahit oluyoruz. Dilerseniz yazımızı, hepimize ışık tutan Edison’ın meslek seçimine dair önemli bir cümlesi ile yapalım. Sanırız öğrenciler için meslek seçimi konusunda önemli bir ışık olacaktır!

  ”Sevdiğiniz bir işi meslek edinirseniz, hayatta birgün dahi olsa işte çalışmış olmazsınız. Ben hayatta birgün dahi işte çalışmadım. Çalışmalarımın tümü sadece keyif ve mutluluktan ibaretti.” (Edison)”